Czekamy na nie cały rok. Wszystkim kojarzą się ze świętami i rodzinnym domem.
Składniki
Ciasto
- 3 szklanki mąki tortowej
- 1/2 łyżeczki soli
- 2 łyżki masła lub oliwy
- 1 szklanka gorącej wody
Ciasto na pierogi robione bez jajek jest miękkie i elastyczne, można je cieniutko wałkować.
Farsz
- 1/2 kg kapusty kiszonej
- 10 dkg grzybów suszonych
- 1 cebula
- olej do smażenia cebuli
- 2 małe lub 1 większy listek laurowy
- 3 ziarenka ziela angielskiego,
- sól, pieprz
- maggi
Do okraszenia pierogów
- 1 cebula przesmażona na oleju
Sposób przyrządzenia
Ciasto
Mąkę wsyp do miski, dodaj masło (lub oliwę) i sól, wlej gorącą wodę. Składniki wymieszaj łopatką, przełóż na stolnicę wyrabiaj rękami aż będzie elastyczne i gładkie. Uwaga: ciasta nie ugniataj zbyt mocno, bo będzie twarde. Wyrobione ciasto przełóż do miski, przykryj talerzem i odstaw aby „odpoczęło”. W tym czasie możesz przygotować farsz.
Farsz
Grzyby umyj, mocz przez kilka godzin, a następnie ugotuj do miękkości. Ugotowane wybierz łyżką cedzakową, odstaw do wystudzenia. Kapustę zalej wrzątkiem, dodaj listek laurowy i ziele angielskie, ugotuj. Gdy będzie miękka odstaw do wystudzenia. Cebulę pokrój w kosteczkę i zeszklij na oleju. Ugotowane grzyby zmiel lub drobniutko posiekaj. Kapustę odciśnij z wody i posiekaj. Następnie wymieszaj z grzybami i usmażoną cebulką. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Skrop przyprawą maggi dla uzyskania „bardziej grzybowego” smaku.
Pierogi można kleić na dwa sposoby:
- Ciasto podziel na mniejsze części, rozwałkuj cienko na stolnicy i wycinaj szklanką krążki. Napełniaj farszem i zlepiaj pierożki.
- Uformuj z ciasta wałeczki i odkrawaj porcje jak na większe kopytka, cienko rozwałkuj w miarę okrągłe „placki”, napełniaj je farszem i zlepiaj pierożki. Robienie pierogów tymsposobem wymaga pewnej wprawy, ale odpada wałkowanie pozostałego po wykrawaniu szklanką krążków ciasta.
Uwaga: pamiętaj, żeby strona „placuszka” na pierogi, którą będziesz zlepiać nie była pokryta mąką, bo ciasto się nie sklei. Jeśli już tak się zdarzyło, to posmaruj brzeg ciasta wodą.
Gotowe pierogi wrzucaj na osolony wrzątek, gotuj ok. 3 minut od wypłynięcia na powierzchnię. Delikatnie wybierz łyżką cedzakową i wyłóż na talerze. Polej olejem z przesmażoną na złoty kolor cebulką.
Odsmażane na patelni również smakują znakomicie.
Rada
Jeżeli pierogi chcesz przygotować wcześniej i zamrozić, gotuj je tylko 1 min. od wypłynięcia. Rozmrożone pierogi wrzuć do osolonego wrzątku na 2 minuty. Podawaj ze zrumienioną cebulką.
Spodobał Ci się mój przepis? Podziel się nim z przyjaciółmi: